Yeşil Çay Kanatlı Hayvan Üretimine Yarımcı Olabilir
20 Mart 2019

Banglades’teki yeni bir çalışmaya göre yeşil çayı yem katkı maddesi olarak kullanarak antibiyotiksiz üretim sağlanabilir. UNB’nin raporuna göre yeşil çayın %0.25’i (100kg’da 250gram) kullanılarak yem katkı maddesi oluşturulabilir ve bu sayede antibiyotiksiz üretim sağlanabilir.

Çiftlik hayvanlarında antibiyotikler tedavi amaçlı kullanılsa da, bazı ülkelerde yemlerin etkisini arttırmak ve hayvanın çabuk büyümesini sağlamak için de kullanılıyor. Bu tür kullanımlar insanların antibiyotik direncinin oluşması gibi çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Banglades’te kümeslerde antibiyotik kullanımı oldukça yaygın ve bununla ilgili bir düzenleme yok ama bu araştırma ile yeşil çayın hayvanlara büyük yarar sağlayacağı gösterilerek bu tutumdan vazgeçilmesi amaçlanıyor.

Mymensingh’teki bir çiftlikte 280 adet 1 günlük civciv üzerinde 35 gün süre ile yapılan araştırmada denekler 5 gruba ayrıldı. Bir grup normal beslenme, bir grup antibiyotik içeren beslenme ile takip edilirken diğer 3 grup sırasıyla %0.25, %0.5 ve %1 oranında yeşil çay içeren beslenme ile gözlemlendi.

Araştırma sonucunda %0.25 yeşil çay içeren beslenme yönteminin en verimli beslenme şekli olarak gözlemlendi.

Araştırmacılara göre bu sonuç hem üretim maliyetini düşürme de hem de tavukların gelişiminde katkı sağlayacak.

Yorumlar.
    Henüz buraya kimse yorum yapmamış.Yorum yapmak için aşağıdaki paneli kullanabilirsin.
Yorum Yap.