Yumurtacı tavuklar naneyi sevdi
7 Mart 2019

Nanenin ,yumurta tavukçuluğunda üretim ile ilgili performans artırdığı gözlemlendi.

Nane, yumurtacı tavukların geç yumurtalama dönemindeki performansının arttırılmasında ilave besin takviyesi olarak kullanılabiliyor. Rasyona %2’lik bir katılım ile üretimi arttırmak mümkün olabiliyor.
Yapılan çalışmada, kurutulmuş nane yapraklarının ilave edildiği rasyonlarla beslenen yumurtacıların performans, yumurta kalitesi ve serum metabolizma profili değerlendirilerek mevcut değişimler ortaya konuyor. 64 haftalık 150 tavuk sırasıyla 5, 10, 15 ve 20g/kg kuru nane yaprakları içeren ve bir grupta hiç nane içermeyen rasyonla beslenmek üzere 12 hafta boyunca toplam 5 farklı yemleme uygulanıyor ve bu uygulama her beş tavuk için 6 defa tekrar ediliyor.

Yumurta kalitesi artıyor
Artan nane seviyesi ile yumurta kütlesi, toplam ağırlığı ve üretiminde artış gözleniyor. Yaş, 64 haftadan 76 ya çıkarıldığında, arttırılmış seviyede nane yaprağı içeren rasyonla beslenen yumurtacı tavuklarında besin dönüşüm oranında doğrusal olarak azalma tespit ediliyor. 20g/kg nane içeren rasyonla beslenenlerde en iyi performans gözleniyor.
Yumurta kabuğu kalitesi de kabuk yüzdesi, kalınlığı dikkate alınarak incelendiğinde, değerlerin diğerlerine oranla daha yüksek bir seviyede olduğu belirtiliyor. Ancak bu takviye yumurta albümini, albümin miktarı, sarısının yüzdesi üzerinde herhangi bir değişim meydana getirmiyor. Ayrıca yapılan kan muayeneleri sonucu total protein seviyesinde artış, serum kolesterol seviyesinde de azalma olduğu belirtiliyor.

Etkili bir takviye
Yumurtacı tavuklarda performansın geliştirilmesinde uygulanabileceği bu çalışma ile ortaya konuyor. %2’lik bir oranın ise rasyonda yeterli ve güvenli olduğu belirtiliyor.

Yorumlar.
    Henüz buraya kimse yorum yapmamış.Yorum yapmak için aşağıdaki paneli kullanabilirsin.
Yorum Yap.