İyi bir başlangıç antibiyotik ihtiyacını azaltmakta etkili
7 Mart 2019

Bir günlük civcivlerin kümeslere aktarana kadar geçen süre içerisinde en uygun koşullarda saklanması onlara iyi bir başlangıç sunarken, antibiyotik kullanımını da azaltmaktadır.

Günümüzde en çağdaş broiler kümeslerin durumu bile, bir günlük yaşlarındaki civcivlere gereksinimleri olan en uygun ortamı onlara sunmaya yetmemektedir. Bunun nedeni bu işletmelerin altı haftalık broiler tavuklar için geliştiriliyor olmasıdır.

Kuluçkadan çıkan civciv için hayatının ilk birkaç günü kritik önem taşır. Bu zamanda civciv, gelişimini tamamlamak için özel bakıma ihtiyaç duyar. Civciv kuluçkadayken anatomik gelişimini tamamlamış olsa da, termoregülasyon, sindirim ve immun sistemler hemen hemen tam olarak gelişmemiştir. Bu üç temel sistemin olgunlaşması ve gelişmesi tavuğun yaşamı süresince sağlığının korunması ve bağışıklık sisteminin en uygun fonksiyonlarının sürdürülmesi açısından gereklidir. Kuluçka koşullarının uygun ve uniform olması özellikle doğru vücut sıcaklığının sağlanması için büyük önem taşır. Bir civcivin düzgün bir halde yiyip içmeye başlaması için uygun vücut sıcaklığının 40-40,6°C arasında olması gerekmektedir.

Kuluçkadan sonrasında yem ve su tüketimi ile yumurta sarısındaki gıda maddelerinin kombinasyonu sindirim kanalının gelişmesi için gereklidir. Sindirim kanalı civcivin yemden yararlanımında tehlikeli sonuç rol oynar. Ayrıca bağırsaklar gıda maddelerini emer ve bakteriler ile toksinlerin vücuda girmesini önler. Dolayısıyla bağırsaklara vücuttaki en büyük lenf organı demek yanlış değildir.

Antibiyotik kullanması

Broiler kümesleri genel olarak altı haftalık yaştaki broiler tavukların çevresel gereksinimlerini tasarlamak üzere tasarlanmıştır. Kümeste bir günlük civcivler için uygun kuluçka koşullarının sağlanması ise zor olsa gerek. Genç broiler ler için, yer ve hava sıcaklığının eşit, kontrol altında ve vücut sıcaklığına uygun olması gereklidir. Sahada, civcivler kümese vardığında genellikle yer sıcaklığı çok soğuktur, bu durum da vücut sıcaklığının düşmesine neden olur. Vücut sıcaklığı düşük olduğunda, üç temel mekanizmada aksamlar şekillenerek, civciv enfeksiyonlara açık hale gelir.

Mortalite nin ve verim kayıplarının önlenmesi için, antibiyotikler koruyucu olarak kullanılabilmektedir. Son zamanlarda da antibiyotikler kanatlı endüstrisinde koruyucu ve yumurta sarısı kesesi enfeksiyonları ile bağırsak hastalıklarının önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Saha verilerine bakılmış olduğunda civcivlerin hayatlarının ilk haftalarında antibiyotik kullanımının büyük bir oranda kanatlının hayatına sıhhat sorunları ile başlamasını önlediği gözlenmektedir.

Antibiyotik direnci

Antibiyotikler vücuttaki patojenlerle ve genel olarak bakterilerle cenkan organik bileşikleridir. Hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde antibiyotikler her ne kadar lüzumlu olsalar da, antibiyotiklerin yanlış kullanımı direnç gelişmesine neden olabilir. Bu da bakterilerin antibiyotik kullanımına daha azca duyarlı ya da bağışık hale gelmesi anlamına gelmektedir. Direnç, antibiyotikler iyi bir halde doze edilmediğinde veya viral hastalıkların tedavisinde kullanıldıklarında gelişir.

Son zamanlarda bazı antibiyotiklere karşı direnç gelişmiştir. Sadece bu esnada Hollanda’da hayvancılık endüstrisi için büyük bir gelişme olarak antibiyotik kullanımları 2013 yılında 2009 yılı ile karşılaştırıldığında % 50 düşüş göstermiştir. Bu % 50 azaltma planı hayvanlar için daha iyi koşulların oluşturulmasını da kapsamaktadır. Ahır sistemleri, beslenme ve içme suyu kaynakları ile kalitesi ve çevresel stres kaynaklarının ortadan kaldırılması benzer biçimde önlemler tüm bu safha düzenlemelerinin içinde sayılmaktadır.

Kuluçkadan çıkışın önemi

Geliştirilen yeni sistemlerle civcivlerin broiler kümeslerine alınmadan önce dört gün süresince kuluçkadan çıkış için en uygun şartlarda bakılması sağlanmaktadır. Bu yeni sistemlerde sıcaklık, nem, CO₂ seviyesi ve hava yoğunluğu denetim edilerek civciv için en uygun seviyede tutulmaktadır. Böylece en uygun şartlarda hayatlarına süregelen civcivlerde sağlık durumu korunmakta ve antibiyotik kullanımı azalmaktadır. Hayatlarına sağlıklı süregelen civcivlerin geri kalan hayatlarında da iyi verimli oldukları gözlenmektedir.

Yorumlar.
    Henüz buraya kimse yorum yapmamış.Yorum yapmak için aşağıdaki paneli kullanabilirsin.
Yorum Yap.