Daha iyi bir bağırsak sağlığı için probiyotikler
7 Mart 2019

BBSRC tarafınca desteklenen ve kanatlılar üzerinde yapılan yeni bir çalışma, mayadan derive edilen yem katkı maddesinin sindirim sistemi sağlığı üzerine etkilerini ortaya koyuyor.

Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi (BBSRC) tarafınca desteklenen bir araştırmaya göre, bir probiyotik maya saplementinin beslenmede kullanılmasının genç broiler piliçlerin gelişimi üzerinde pozitif yönde etkileri görülmekte ve hayvanların bağırsak enfeksiyonlarına karşı savunması güçlenmektedir. Antibiyotik kullanımı söz konusu olmaksızın broiler piliçlerin bağırsaklarında ki Enfeksiyöz hastalıkların azaltılması, hem hayvan refahı bununla birlikte antibiyotiğe kuvvetli bakterilerin yayılmasını azaltmak için tek tek çiftlikler ve kümes hayvanları endüstrisi için altından kalkılması gerekli önemli bir sorundur.

Nottingham Trent Üniversitesi’nden bilim insanı, 240 broiler pilici 42 gün boyunca her gün, farklı dozlarda maya temelli bir yem katkı maddesiyle desteklemiş ve gözlemlemiştir. Piliçlerin beslenmeleri haricinde maruz kaldıkları öteki tüm koşullar aynıdır. Bilim adamlarının bulguları, mayada bulunan bir karbonhidrat içeren yem katkı maddesinin verilmesi ile kanatlıların bağırsaklarında bulunan zararlı bakterilere karşı daha güçlü bir organik savunmaya haiz oldukları ve genç broiler piliçlerin katkı maddesinden daha çok yarar elde ettiği yönündeydi. Özel sektör ve bilimsel nitelikli platformun ortaklık ile yürütülen bu çalışma broiler yetiştiriciliğinde kullanılan maya kaynaklı yem katkı maddesinin etki mekanizmasına ilişkin soru işaretlerini gidermek için gerçekleştirilmiştir.

Artırılmış müsin salgısı

Araştırmacı Harriet Lea yaptığı açıklamada, İngiltere’de sindirim sistemi ile ilişkili hastalıklardan her yıl 184 milyon broiler pilicin mustarip bulunduğunu ve neticede bu durumdan hayvan refahının ve büyümenin negatif yönde etkilendiğini belirtiyor. Pazarda antibiyotik doğalında olmayan birçok yem katkı maddesinin bulunmuş olduğunu fakat bu tarz şeylerin kanatlılarda sindirim sistemi sağlığını tam olarak nasıl desteklediklerini anlamaya gerekseme olduğunu belirten Lea, yetiştiricilerin etkinliği artırmak ve sürü sağlığını geliştirmek için daha iyi bir şansa haiz bulunduğunu dile getirdi. Bu kümes hayvanlarında ciddi bir mesele olan antibiyotik direncini ele almaya yardımcı olacak ve pahalı antibiyotik tedavisi ihtiyacını azaltmak için yararlı bir hamle olacaktır. Applied Animal Nutrition Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, bir firmaya ait olan yem katkı maddesinin yararları ortaya konarak, bağırsak yüzeyinden salgılanan bir substans ve enfeksiyöz ajanlara karşı savunmada yardımcı olan müsinin depolanma kapasitesinin genç kanatlılarda yaş ile bağlantılı olabileceği belirtilmiştir.

İncelenen doğal karbonhidrat fraksiyonu aslına bakarsan bazı ticari broyler rasyonlarında kullanılan bir yem takviyesiydi ama nasıl çalıştığı konusunda bir belirsizlik vardı. Katkı maddesinin çeşitli mekanizmalar ile çalışma mümkünlüğü olmasına rağmen, bulgular katkı maddesinin kanatlılarda bağışıklık sistemini değiştirilmiş müsin üretimi ile nasıl geliştirdiğini açıklamaya yardımcı oldu. Bu yeni bulgular, mayadan derive edilen yem katkı maddelerinin broiler beslemede sindirim sistemi sağlığı ve bağışıklığı geliştirmede daha geniş kullanım alanı bulmasına ön ayak olabilir. Projenin bir sonraki aşaması, yem katkı maddesinin kanatlı gelişimi ve sindirim sistemi sağlığındaki değişimi moleküler düzeyde iyi mi teşvik ettiğini araştırmak için bu organik karbonhidrat fraksiyonunun kanatlının gen ifadesi üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır.

Yorumlar.
    Henüz buraya kimse yorum yapmamış.Yorum yapmak için aşağıdaki paneli kullanabilirsin.
Yorum Yap.